«Βάζω χρώμα στην πόλη μου» είναι ο τίτλος της δράσης που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 22 Μαΐου στην πόλη του Ορχομενού και γέμισε η κεντρική πλατεία μικρούς κηπουρούς.
![](https://www.la-figura.gr/wp-content/uploads/2022/05/1-1-1024x472.jpg)
![](https://www.la-figura.gr/wp-content/uploads/2022/05/4-1-1024x472.jpg)
Με τον τρόπο αυτό έγινε η έναρξη των δράσεων ενεργοποίησης των εθελοντών κυρίως σε περιβαλλοντικές δράσεις αλλά και ευρύτερα σε δράσεις πολιτισμού στον Δήμο Όρχομενού.
![](https://www.la-figura.gr/wp-content/uploads/2022/05/2-3-1024x472.jpg)
«Μια προσπάθεια να ξαναμπούμε σε ρυθμούς ζωής προ κορονοιού αλλά και να έρθουν τα παιδιά κοντά στην φύση» δήλωσε η Δήμαρχος Ορχομενού κα Βούλα Καράλη εγκαινιάζοντας μια σειρά από δράσεις του δήμου.
![](https://www.la-figura.gr/wp-content/uploads/2022/05/3-1024x538.jpg)
Τα παιδιά έδωσαν χρώμα με τα λουλουδάκια τους στον Ορχομενό αλλά λίγα χιλιόμετρα πιο κεί στην ΤΚ Καρυάς του δήμου, κάποια άλλα παιδιά ζούσαν την μαγεία των παραμυθιών. Ο Γιώργος Λάιος με την ξεχωριστή του φωνή διηγήθηκε ιστορίες με διδακτικό νόημα και πολύ αγάπη στα παιδιά.
![](https://www.la-figura.gr/wp-content/uploads/2022/05/6-1024x848.jpeg)
![](https://www.la-figura.gr/wp-content/uploads/2022/05/7-1024x830.jpeg)
Στις δράσεις αυτές εκτός από την Δήμαρχο, τους εκπαιδευτικούς και τα παιδιά του πολυδύναμου νηπιαγωγείου Ορχομενού, το παρόν έδωσαν ο αντιδήμαρχος Πρασίνου Νώντας Τσιγαρίδας, ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού Γρηγόρης Ξηρογιάννης, η αντιδήμαρχος Υγείας Κωνσταντίνα Καράλη και ο πρόεδρος της ΤΚ Ορχομενού Γιάννης Ζουρνής.