Η δεκαετία του ’60 έχει γίνει συνώνυμη με όλους το νέους, τις πνευματικές διεγέρσεις, το ριζοσπαστισμό, τα ανατρεπτικά γεγονότα και τις τάσεις της περιόδου, η οποία συνέχισε να αναπτύσσεται στη δεκαετία του ’70, του ’80, του ’90 και πέρα και επηρέασε την μόδα κατά περιόδους. Long sixties την ονόμασαν κάποιοι ιστορικοί, δημοσιογράφοι, ακαδημαϊκοί.
![](https://www.la-figura.gr/wp-content/uploads/2023/01/60-6.jpg)
Και πώς να μην ονομάζεται Long sixties όταν οι απαρχές της και η λήξη της δεν έχει σαφή όρια, όταν ξεπερνά τα χρονολογικά περιθώρια κι όταν η επιρροή της αντηχεί μέχρι και το σήμερα, ως ένα βαθμό;
![](https://www.la-figura.gr/wp-content/uploads/2023/01/60.jpg)
Οίκοι όπως Gucci, Saint Laurent, Louis Vuitton εξυμνούν αυτήν την δεκαετία μέσα από την super mini φούστα, το φόρεμα σε Α γραμμή και τις μπότες μέχρι το γόνατο. Ίσως κατακλύσουν και την δική σας ντουλάπα φέτος.
![](https://www.la-figura.gr/wp-content/uploads/2023/01/μοδα-60.jpg)